Hlavná zábava a pop kultúra

Film Chariots of Fire od Hudsona [1981]

Obsah:

Anonim

Britský dramatický film Chariots of Fire uverejnený v roku 1981, ktorý rozpráva skutočný príbeh dvoch britských bežcov, ktorí priniesli slávu svojej krajine na olympijských hrách v roku 1924 v Paríži. Film získal cenu BAFTA aj cenu Akadémie za najlepší obraz a získal cenu Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film.

Film sa začína pri pamätníku bežeckého Harolda Abraháma z roku 1978. Potom sa presúva späť do roku 1919, keď na univerzitu v Cambridge príde Abrahams (hral Ben Cross), syn bohatého židovského finančníka. Stáva sa prvým sprinterom, ktorý dokončí beh Veľkého súdu Najsvätejšej Trojice - zakrúžkuje nádvorie v čase, ktorý vyžaduje, aby hodiny zasiahli 12, počnúc prvým zvonením. Okrem víťazných národných súťaží sa Abrahams zapája do spoločnosti Gilbert a Sullivan a zamiluje sa do soprán Sybil (Alice Krige). V Škótsku sa tiež zúčastňuje súťaží Eric Liddell (Ian Charleson), syn škótskych misionárov. Hoci sa jeho sestra Jennie (Cheryl Campbell) obáva, že ho beh odvedie od misijnej činnosti, Liddell cíti, že jeho víťazstvá oslavujú Boha. Abrahams a Liddell sa nakoniec stretnú na britskom otvorenom závode a Liddell vyhrá. Hnaný Abrahám je zničený pri svojej porážke, ale poznamenal, že tréner Sam Mussabini (Ian Holm) sa ho chce ujať a povedať mu, že ho môže naučiť bežať rýchlejšie ako Liddell. Vysokoškolskí učitelia v Cambridge (Sir John Gielgud a Lindsay Anderson) si myslia, že akceptovanie profesionálneho koučovania je nemotorné, ale Abrahams vidí svoje námietky ako antisemitské a triedne založené.

Do britského olympijského tímu boli vybraní bežci Liddell, Abrahams a Cambridge Lord Andrew Lindsay (Nigel Havers), Aubrey Montague (Nicholas Farrell) a Henry Stallard (Daniel Gerroll). Keď odchádzajú do Paríža, Liddell sa dozvie, že v nedeľu sa má konať 100 metrov vysoká teplota, v ktorej mal súťažiť. Jeho náboženské presvedčenie mu nedovolí súťažiť v sobotu a odmieta argumenty princa z Walesu (David Yelland) a britského olympijského výboru. Spoločnosť Lindsay však ponúka, aby sa vzdala svojho miesta v pretekoch 400 metrov, ktoré sú naplánované na nasledujúci štvrtok, spoločnosti Liddell, a prijíma. Americký bežec Charles Paddock (Dennis Christopher) na týchto hrách ľahko prekonal Abrahámovcov, aby vyhral preteky 200 metrov, ale Abrahams triumfoval v 100 metrovej súťaži a získal zlatú medailu. Neočakáva sa, že sa Liddell vo vzdialenosti 400 metrov bude dariť dobre, napriek tomu však berie zlato. Keď sa tím vráti domov, Abrahams sa znovu stretne so Sybil a Liddell začne v Číne misijnú prácu.

Chariots of Fire bol prvým celovečerným filmom režiséra Hugha Hudsona. Soundtrack od Vangelisa sa stal ikonickým a používa sa ako tematická hudba pre športové podujatia, ako aj pre nespočetné množstvo filmov, televíznych relácií a reklám.

Výrobné poznámky a úvery

• Štúdiá: Dvadsiate storočie - Fox Film Corporation, Allied Stars Ltd. a Enigma Productions

• Réžia: Hugh Hudson

• Spisovateľ: Colin Welland

• Hudba: Vangelis